W TROSCE O HIGIENĘ GARŚĆ NIEZAWODNYCH RAD.

Sprawdź nasze sposoby na czystość i bezpieczeństwo!

OTWÓRZ SIĘ NA ZROWIE

OTWÓRZ SIĘ NA ZROWIE

Owoce i warzywa przed spożyciem powinno się dokładnie myć – to oczywiste. Na ich skórkach mogą znajdować się groźne dla zdrowia mikroorganizmy, jak również substancje chemiczne (np. pestycydy) oraz resztki nawozów. Grunt to wiedzieć, jak skutecznie chronić się przed nimi, aby jedzenie witamin faktycznie wyszło nam na zdrowie.

OTO GARŚĆ OWOCNYCH RAD:

1 Owoce i warzywa (zwłaszcza cytrusy!) – polecamy sparzyć wrzątkiem. Wysoka temperatura zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo ich spożycia. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie je osuszyć, bo wilgoć na skórce sprzyja namnażaniu się mikroorganizmów.
  • Włóż warzywa/owoce do miski i zalej wrzątkiem tak, aby woda przykryła je całkowicie.
  • Odczekaj około pół minuty i wylej wrzątek, po czym opłucz owoce/warzywa pod zimną wodą.
  • Osusz starannie, wycierając skórkę do sucha jednorazowym ręcznikiem papierowym.
2 Pozbądź się szkodliwych substancji! Nawet jeśli kupujesz warzywa i owoce z upraw ekologicznych, warto jest moczyć je w roztworze z sodą oczyszczoną.
  • Przygotuj odpowiednią ilość roztworu w misce, aby pokryła w całości owoce/warzywa, które będziesz moczyć. PROPORCJA: w 1 litrze wody rozpuść 1 łyżkę stołową sody oczyszczonej.
  • Odstaw na min. 15 minut, po czym dokładnie umyj owoce/warzywa pod bieżącą wodą.
  • Wytrzyj dokładnie skórkę papierowym ręcznikiem.
CZY WIESZ, ŻE... Najbardziej higieniczne do wycierania owoców i warzyw są papierowe ręczniki. W wielorazowe ściereczki materiałowe wsiąka wilgoć, a to idealne środowisko dla rozwoju bakterii.